Kevadväsimus ja trenn – miks sportlane ei lõpeta enne suvepuhkust
Kevadväsimus on osa hooajast.
Kevad toob endaga palju rõõmu – päike paistab, päevad lähevad pikemaks ja mõtted hakkavad tasapisi triivima suvepuhkuse poole. Aga samal ajal tekib ka väsimus. Keha on läbi teinud pika talveperioodi ja vaim hakkab vaikselt soovima puhkust. Seda tunnevad nii täiskasvanud kui ka lapsed – ja eriti need lapsed, kes käivad regulaarselt trennis.
See on täiesti normaalne. Kevadväsimus on osa hooajast. Aga just nüüd, kevadel, on vaja kõige rohkem tuge, kannatlikkust ja järjepidevust. Sportlase ja harrastaja vahe ei ole selles, et ühel oleks rohkem jõudu või andekust. Erinevus tekib hetkel, kui üks jätkab ka siis, kui tahaks loobuda – ja teine annab alla.
Järjepidevus loob tulemuse
Tantsutreening ei ole ainult liigutuste õppimine. See on iseloomu kasvatamine. See on oskus pingutada isegi siis, kui ei ole tuju. Kui laps õpib, et trennis käiakse regulaarselt – ka kevadel, ka siis, kui on raske –, siis see harjumus aitab tal hiljem elus hakkama saada ka teiste katsumustega.
Oluline on meeles pidada, et kevadine väsimus ei ole märk sellest, et „midagi on valesti“ – see on märk sellest, et keha vajab hetke tuge, tasakaalu ja head rütmi. Trennist loobumine ei anna tegelikult rohkem energiat. Pigem vastupidi – kui liikumine kaob, jääbki väsimus peale.
Mida saab lapsevanem teha?
- Toetada, mitte survestada. Julgustav ja rahulik tugi töötab alati paremini kui sund. Lapsele võib meenutada, et kevad ongi keeruline aeg, aga just nüüd on võimalus näidata, kui tugev ta tegelikult on.
- Aidata hoida rutiini. Kui trennipäevad ja puhkehetked on tasakaalus, ei lähe koormus liiga suureks ega teki läbipõlemist. Kevadel, kui päevad on pikemad ja õues on kaua valge, tekib tihti kiusatus lubada lastel hiljem magama minna. Aga kuna laps käib koolis ja trennis, on eriti oluline hoida tervislikku unerutiini – nii saab keha taastuda ja meel püsib virge.
- Tunnustada pingutust. Mitte ainult tulemusi, vaid ka kohalolekut. „Sa läksid täna trenni isegi siis, kui ei olnud kõige rohkem tahtmist – see näitab tõelist sportlasehinge.“
- Meenutada sihti. Võistlused, esinemised, eneseareng – kõik see vajab järjepidevat tööd. Suvepuhkus tuleb, aga kõige paremini maitseb see siis, kui on tunda, et hooaja lõpuni on jõutud väärikalt.
Töö käib viimase päevani – ja siis tuleb tõeline puhkus
Sportlik areng ei toimu ühe trenniga. See tekib paljude väikeste sammudega. Kevadväsimus on normaalne – kevad on hooaja viimane etapp ja see tuleks läbida täiega, mitte poole pealt pooleli jätta. Siis, kui tuleb suvepuhkus, on võimalik seda nautida täiel rinnal, sest teatakse: kõik sai tehtud, nii nagu peab.
Ja kui suvepuhkus on möödas – siis algab uus ring. Leevi Tantsukooli lastel on suvel kaks pikemat puhkust: esimene kohe pärast kooli lõppu ja teine vahetult enne uue kooliaasta algust. Suvi on aga ka aeg, mil tuleb treenida, et oskused ei kaoks. Lastele meeldib tegelikult väga suvine aeg treeninglaagrites – seal on koos sõbrad, tants ja suvine seiklus.
Puhkus annab jõudu, aga harjumused loovad edu. Tule meile trenni!