Mis on võistlustants ja millistest tantsudest see koosneb?

Mis on võistlustants?

Võistlustants ehk tantsusport on kümnest tantsust koosnev spordiala. Tantsitavad tantsud jagunevad rütmikateks Ladina-Ameerika tantsudeks ja harmoonilisteks standardtantsudeks.

Ladina-Ameerika tantsud

Ladina-Ameerika rütmid on mõeldud tulihingelistele ning võistlustel võisteldakse viies tantsus – Samba, Cha-Cha-Cha, Rumba, Paso Doble, Jive.

Samba on sündinud Brasiilias

Samba

Esimene tants Ladina-Ameerika programmis. Tants, millel on peaaegu kahekümneaastane ajalugu, mis on täis huvitavaid fakte, hetki ja nimesid … Brasiilia on Samba sünnikoht. Suurel osal tihedalt asustatud rannikualade muusikal ilmneb märkimisväärne Aafrika, India ja Ibeeria mõju.

Peotantsud ehk seltskonna tantsud on nii aeglasemaid kui kiiremaid.

Cha-Cha-Cha

Cha-cha päris suurema osa oma stiilist oma eelkäijatelt: rumba ja mambo. Nimi on arvatavasti tuletatud hispaaniakeelsest “Chacha”-st, mis tähendab “lapsehoidja” või “chachar”, mis tähendab kokapuu lehtede närimist.

Rumba on emotsionaalne tants

Rumba

Rumba on üks lüürilisemaid, emotsionaalsemaid ja ilusamaid tantse – armastuse tants. Oma aeglase rütmi tõttu peetakse tantsu lihtsaks, kuid seda see pole … Tantsul on kaks allikat: üks Hispaania ja teine Aafrika.

Paso Doble on tants, mis kirjeldab härjavõitlust.

Paso Doble

Paso Doble tantsule pole paremat selgitust kui – lugu Hispaania härjavõitlustest, mis on esitatud tantsides. See tants pärineb tegelikult Lõuna-Prantsusmaalt, kuid on kujundatud Hispaania härjavõitluse heli, draama ja liikumise järgi.

Jive üks tuntumaid muusikapalasid on Jail House Rock.

Jive

Jive on kõige elavam, kiirem ja mängulisem tants Ladina-Ameerika programmis. Jive on tuntud paljude erinevate nimede järgi. Seda nimetatakse mõnikord Swingiks, Jitterbugiks, Lindy Hopiks või Charlestoniks, kuigi need on täiesti erinevad tantsud.

Standardtantsud

Standardtantsud sobivad paremini ballisaali ning võistlustel on neidki viis – Aeglane valss, Tango, Viini valss, Foxtrot, Quickstep.

Seltskonnatantsu kursused algajatele Tallinnas, Pirital

Quickstep

Ehk üks standardtantsude kõige mängulisem tants. Selle rütm võib ekslikult tunduda Jive’le sarnasena, aga õige ja klassikaline Quickstep on kergesti eristatav.

Foxtrot laval.

Foxtrot

Foxtrot ehk Slowfox kannab Ameerika aristokraatia vaimu. See on üks tehnilisemaid ja “paindlikke” tantse. Selles tantsus on niivõrd palju erinevaid samme ja jooni, erinevalt teistest võistlustantsudest.

Seltskonnatantsu kursused algajatele Tallinnas, Pirital

Viini valss

Viini valss seostatakse tavaliselt Johan Straussi “Sinine Doonau” järgi ja see ei ole tõest kaugel. Siit leiate infot elegantse tantsu ja selle spetsiifiliste keerutuste kohta.

Tango on kirglik tants

Tango

Tango on kirglik tants. Kaasaegses filmitööstuses tihti kasutatav tants, mida on ilus ja põnev vaadata. Seda tantsu tantsitakse võistlustantsu voorudes teisena.

Peotants tähendab ka pidulikku riietust

Aeglane valss

Aeglane valss ehk inglise valss on üks viiest standardtantsust, milles võisteldakse võistlustantsus. Traditsiooniliselt on see esimene tants võistlustantsu voorudes.

Võistlustel jaotatakse tantsijad erinevatesse kategooriatesse vanuse ja taseme järgi. Võistelda saavad igas vanuses inimesed, nii noored kui ka vanad. Kui juhtub ,et partnerit pole, siis korraldatakse eraldi võistluseid ka üksikutele tüdrukutele.

Võistlustantsu klubid

Võistlustantsu klubid ja nende tegevus on koordineeritud Eesti Tantsuspordi Liidu abil. Hetkel on Eestis pea 50 klubi, kes osalevad võistlustel. Nendest klubidest täpsemalt ja muud infot võistlustantsualasest tegevusest Eesti Vabariigis leiab Eesti Tantsuspordi Liidu kodulehelt.

Eesti võistlustants

Võistluseid korraldatakse nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt. Eestit esindavad väga ambitsioonikad ja andekad paarid, kes on koju toonud nii mitmeidki karikaid ja tiitleid. Võistlussarjade hulgas on nii Eesti Meistrivõistlused, ETSL klasside esivõistlused kui ka suured rahvusvahelised üritused nagu WDSF. Nende ürituste kalendri leiate Eesti Tantsuspordi Liidu kodulehelt.

Võistlustantsu liit

Nagu mainitud, võistlustantsu Eestis koordineerib Eesti Tantsuspordi Liit (ETSL). Tegemist on mittetulundusühinguga, mille tegevus on suunatud tantsuspordi arendamisele Eesti Vabariigis. Peale tantsuspordi arendamise on selle liidu eesmärgiks ka tervislike eluviiside propageerimine, tantsuspordi kandepinna laiendamine ja soodsate tingimuste loomine sportimiseks, võistlemiseks ja vaba aja veetmiseks.