Peotants tähendab ka pidulikku riietust

Aeglane valss

Aeglane valss ehk inglise valss on üks viiest standardtantsust, milles võisteldakse võistlustantsus. Traditsiooniliselt on see esimene tants võistlustantsu voorudes.

Taktimõõt: 3/4
Tempo: 28-30 takti minutis

Tantsu kujunemine

See tants pärineb erinevatelt rahvastelt Euroopas, aga peamised eelkäijad olid ’’Matenick’’ ja variatsioon tantsust ’’Furiant’’, mida esitati maaelu festivalidel Tšehhis. Sarnased on ka prantsuse tants ’’Walt’’ ja austria tants ’’Lindler’’. Kui mängu tulid erinevad rahvuslikud tunnused, kujunesid erinevates riikides tantsud nagu näiteks inglise valss ja ungari valss.

Valss pärineb vanast saksa sõnast ’’walzen’’ mis tähendab ’’rullimist, pööramist’’ või ’’libistamist’’.

Esimesena tantsiti meie jaoks äratuntavat valssi Viini äärelinnas, 17.sajandi varajasel perioodil. Seda tantsiti tantsusaalides Hapsburgi väljakul.

Valss sai väga populaarseks ja tantsumeistrid hakkasid selles nägema ohtu oma elukutsele. Valsi põhisammud sai õppida selgeks üsna lühikese aja jooksul, kui teised tantsustiilid nõudsid märkimisväärset praktikat – nii keeruliste liikumiste kui ka kehahoiaku arendamiseks.

18. sajandil sai valss Prantsusmaal väga populaarseks. Valss hakkas kujunema iseseisvaks tantsuks. Võeti kasutusele lähedane hoiak partneriga ja käte omavahel ühendamine õla tasandil. Tantsupaari lähedane hoiak saigi alguse valsist ning sellel ajaperioodil oli see väga skandaalne, et mees paneb oma käe naise talje ümber ning et see on lubatud. Valssi kritiseeriti ka moraalsetel põhjustel selle läheduse ja kiirete pöörete vastu. Religioossed juhid pidasid seda peaaegu ühehäälselt vulgaarseks ja patuseks.

Palju hukkamõistu väljendas vanem põlvkond, kuid harva mainitakse seda, et valitsev kuninganna (Victoria) oli innukas ja suurepärane tantsija, kellel oli eriline armastus valsi vastu!

Õnneks vägivaldne opositsioon lõpuks ikkagi kadus ja valss ilmub täna kolmes peamises vormis, mis kõik peegeldavad tantsu erinevaid omadusi ja arengut.