Samba on sündinud Brasiilias

Samba

Esimene tants Ladina-Ameerika programmis. Tants, millel on peaaegu kahekümneaastane ajalugu, mis on täis huvitavaid fakte, hetki ja nimesid …

Taktimõõt: 2/4
Tempo: 50-52 takti minutis

Brasiilia on Samba sünnikoht. Suurel osal tihedalt asustatud rannikualade muusikal ilmneb märkimisväärne Aafrika, India ja Ibeeria mõju.

Samba kujunemine

Kaasaegne Samba on välja töötatud varasemast Brasiilia muusikastiilist nimega Choro. Nii Samba tants kui ka muusika võivad esineda mitmel kujul, alates elavast ‘samba de enredo‘st, Carnavali muusikast ‘samba-cancon’ile või laul ‘samba‘, rahulikum kitarri ja rütmivariant. ‘Bossa Nova‘, mis tähendab ‘New Wave’i, tabas Ameerikat kõvasti kuuekümnendatel aastatel lauluga “The Girl From Ipanema”. Legendaarse helilooja Antonio Carlos Jobim’i laulust sai klassika jazzi- ja liftimuusikas.

16. sajandil avastasid portugallased Lõuna-Ameerika idarannikul koha, mida nad nimetasid Jaanuari jõeks (Rio de Janeiro). Varsti asusid kolonistid seal elama ja kui koloonia õitsema lõi, toodi Lõuna-Aafrika orjad töötama Bahia istandustes, mis asus praeguse Brasiilia kirdeosas.

Afro-Brasiilia religiooni esindajatele, Candomble’tele, tähendab Samba palvetamist, et esile tuua oma isiklikku jumalat. Ladina muusikat ümbritsevad Aafrika rütmid tulid Yoruba, Kongo ja teiste Lääne-Aafrika inimestelt, kes viidi Uude Maailma orjadeks. Oma kodumaal kasutati rütme erinevate jumalate kutsumiseks. Candomble on säilitanud need rütmid tänaseni! Just need rütmid on tugevalt mõjutanud Brasiilia muusikat, muutes Samba ainulaadseks muusikažanriks.

Eurooplased pidasid kohalikke tantse patuseks ja tihti püüdsid ametivõimud nende populaarsust maha suruda. Siiski muutusid paljud populaarseks nii mustade kui ka valgete seas. Batuque, mida tantsiti sammudega nagu Charleston, käsi plaksutades ja löökpilli mängides, sai nii populaarseks, et portugali keiser Manuel I, kes põgenes Brasiiliasse Napoleoni sõdade ajal, võttis vastu selle keelava seaduse!

1830-ndatel aastatel töötati välja tants, mis ühendas aafriklaste ja põlisrahvaste Lundu liigutused. Hiljem lisati karnevali sammud. Seda tantsu modifitseeriti ja hakati esitama koos tantsijatega, kes hoidsid üksteist Euroopa stiilis (suletud tantsuasend). Umbes 1885. aastal võttis selle tantsu vastu Rio kõrge ühiskond ja populariseeriti nimega Zemba Quecana. Siis muudeti tantsu uuesti ja nimeks pandi Mesemba. 20. sajandi alguses kombineeriti Mesemba teise Brasiilia tantsu, Maxixe’iga ja populariseeriti USA-s ja Euroopas. Seda on kirjeldatud kui polka sammud, mida tehakse Kuuba Habanera (Havanna) muusikale. Tänapäeval sisaldab Samba ikka sammu nimega Maxixe.

Populariseerimine Euroopas

1928 oli Samba jaoks eriline aasta. Paul Boucheri poolt 1928. aastal ilmunud prantsuse tantsuraamat sisaldas Samba juhiseid, mis aitas tantsu populariseerida Euroopas, kuid mis veelgi tähtsam, 12. augustil 1928 asutati Estacios esimene samba kool.
20. sajandi lõpus tutvustati samba nime all tantsu USAs Broadway etenduses “Street Carnival”. 1950. aastatel kuulsid Brasiilia muusikud USA ”lahedat jazzi” ja kohandasid selle õrnale samba rütmile, mis sünkroniseeriti kitarril. Tulemuseks oli peegeldav romantiline muusika, mida nimetatakse Bossa Novaks (koos singliga “Girl From Ipanema”).

Tantsusaali samba formaliseeriti 1956. aastal Pierre Lavelle’i poolt, säilitades elemendid, mida brasiillased tõeliseks sambaks peavad. Sellest ajast on välja töötatud Samba eri vormid, mis sobivad kaasaegse muusika meeleoluga. Samba tüüpiline tantsuajalugu mainib alati Pariisis elavaid kahte Maxixe tantsijat Manuel Dinizit (“Duque” – hertsog) ja Gaby’d, kellele on omistatud Samba (tantsu) ballisaali versiooni loomine ja selle tutvustamine Euroopasse. Samba uued vormid (enam-vähem kestvad) töötati aja jooksul välja, püüdes kohaneda muusika tänapäeva stiiliga. Üldiselt on Samba progressiivne tants. Nagu paljud teised tantsud, on Samba ka oma eelkäijatega läheduse kaotanud. Osaliselt juhtus see seetõttu, et tantsule oli vaja anda rohkem konkurentsivõimelist iseloomu.

Amatöörpaarid tantsivad Samba programmi oma esimeses tantsus, samas kui professionaalsed paarid tantsivad seda teistena.