Tants on tunnete väljendamine

Tants on trenn, emotsioon, meelelahutus

Tants võib tähendada igaühe jaoks midagi erinevat. Mõni meist tantsib trenni eesmärgil. Mõned aga siis, kui tahavad väljendada oma emotsioone. Osad meist tantsivad siis, kui kuulavad oma lemmikmuusikat. Teiste jaoks on tants töö. Mis on tants ja miks on see nii eriline?

Mis on tants?

Arheoloogilised tõendid viitavad, et tantsimine oli tuntud juba 3300eKr. Arvatakse, et enne kirjaliku keele loomist mängisid tantsud suurt rolli jutustades lugusid põlvkonnast põlvkonda. Samuti kasutati tantsimist erinevates ekstaatilistes meeleoludes ja näiteks ka tervendamisel ja tseremooniatel.

Väga laialdaselt öeldes on tants keha liikumine rütmis. Tavaliselt toimub see muusika saatel ning on teatud eesmärgiga – väljendada ideed või tunnet, vabastada energiat või lihtsalt meelt lahutada. Eriline kunst on väljendada tantsu niiviisi, et sellest saab midagi intensiivset ja kirglikku, millest tunnevad rõõmu ka pealtvaatajad, kes ise ei taha tantsida.

Tants: miks on tantsimine nii eriline?

Millegipärast on raske seletada, miks inimesed tantsivad. Kuigi see on hea trenn, ei ole füüsiline koormus ainuke põhjus, miks tantsida. Kuigi tantsuga saab väljendada oma tundeid, on selle jaoks ka palju muid viise. Miks siis ikkagi inimesed tantsivad?

Võib olla aitab tantsimine väljendada tundeid, kui sõnadest ei piisa. Rõõm, mida tunneme, kui oleme leidnud armastuse, või kurbus, kui kõik ei lähe nii, nagu oleme oodanud. Kõik me soovime, et meid mõistetakse. Kuid vahepeal ei leia me õigeid sõnu. Ehk on tantsimine vahendiks, et väljendada oma südame häält. Tihtipeale aitab tantsimine ka meenutada mälestusi. Tantsides käime taas läbi rõõmu täis päevad oma noorusest, sest tantsides unustame kõik tavapäevased kohustused ja tegemised. Mis on tants? Tants on tunneteväljendus.

Tantsimine nõuab palju energiat, sest keha liigutatakse igas suunas. Võrreldes näiteks jooksmisega, mis on väga rütmiline ja põhineb impulsil, hõlmab tantsimine väga palju keha kiirendamist ja aeglustamist, mis omakorda vajab rohkem energiat. Võiks öelda, et kui jooksmine on nagu sõitmine maanteel, on tantsimine nagu sõitmine tipptunnil läbi tiheda linnaliikluse. Peatumine, kiirendamine ja suuna muutmine nõuab palju kütust, mis sest, et teekond võib olla palju lühem. See muidugi oleneb, kui palju tantsija pingutab. Ning peale kalorite põletamise aitab tants ka tugevdada selliseid lihaseid ja kõõluseid, milleni tavalise trenniga ei jõua. Tants on trenn.

Kindlasti vajavad märkimist ka psühholoogilised kasutegurid. Terapistid on väitnud aastakümneid, et tantsimine on efektiivne teraapia nendele, kes kannatavad sotsiaalsete ärevushäirete all või kellel on kartus avaliku esinemise ees. Nad väidavad, et kui inimene suudab ennast piisavalt vabaks lasta, et võõraste ees tantsida, on vähemtõenäoline, et see inimene tunneb ennast häbelikult suurema seltskonna ees seistes või rääkides. Tantsimine tundub olevat ka inimesi ühendav tegevus. Nagu näiteks rääkides võõra inimesega ja avastades, et kasvasite üles samas naabruskonnas – tantsides sama muusika rütmis tekitab justkui ühenduvustunde. Tants on teraapia.

Tantsimine koos partneriga tähendab ka puudutamist. Puudutamine on inimeste üks kõige varasem meel, see on meile tuttav juba varasest lapsepõlvest. On tõestatud, et massaaž, käest kinni hoidmine, kallistamine ja muu inimkontakt aitab vähendada stressitaset ja ärevust. Tihtipeale tantsimise käigus avastavad partnerid justkui teineteist uuesti. Tants on emotsioon.

Tants on kõigile

Tantsimine on miskit, mida igaüks saaks teha. Kui leiad õige õpetaja, on see lõbus ja lihtne. Kõige raskem osa on esimese sammu tegemine – ennast tantsutrenni kirjapanemine ja kohale ilmumine. Kui need sammud on tehtud ja oled tantsusaalis, on edasi juba kerge. Kui mõtiskled tantsu peale ja sooviksid rohkem teada, tule meile külla! Info leiad meie kontakti lehelt.